17. ledna 2016
Kategorie: Zdraví

Otužováním ke zdraví – jak na to?

Zlepšení obranyschopnosti těla i nálady, přesně takové účinky má otužování. Tělo, které se pravidelně otužuje, je totiž zvyklé na teplotní výkyvy a dobře je snáší. Tím pádem mu nedělají problémy přechody z léta do podzimu či ze zima do jara. Nepříjemná nachlazení, angíny a chřipky se tak otužilcům obvykle vyhýbají velkým obloukem – nebo u nich alespoň nejsou tak vážná a rychleji odezní.

Otužování navíc pomáhá při vředových onemocněních, bolestech zad, alergiích a vysokém tlaku. Zajímavostí je, že zlepšuje i stavy u lidí trpících nervovými či psychickými chorobami. Náladu však zvedá i samotný pocit hrdosti a spokojenosti, že jste otužování zvládli. Právě lepší nálada je účinek, který se dostaví jako první.

otuzovani_01

Začněte pomalu

Jak začít? Nejjednodušším způsobem je postupné sprchování studenou vodou. Po klasickém sprchování pusťte chladnější vodu a vydržte pod ní přibližně minutu, maximálně dvě. Ale jen tak, abyste se cítili dobře, rozhodně na sebe hned nelijte ledovou vodu. Nejspíš by to byl konec vašich snah, protože byste si ještě navíc přivodili rýmu. Na teplotě ubírejte postupně každý den, vždy ale tak, aby to bylo snesitelné. Hlavní totiž je otužování provádět pravidelně. Chce to vytrvalost a pevnou vůli.

otuzovani_02

Zimní plavání jako cíl

Koupat se ale můžete i venku. Po letní sezoně zkrátka s plaváním nepřestávejte. Voda bude chladnout postupně a váš organismus se jí bude přizpůsobovat. Takto se můžete propracovat až k zimnímu plavání, které otužilci považují za největší akci v roce. K otužování vám ale postačí i studený vzduch, taková ranní rozcvička u otevřeného okna je to nejlepší, co můžete po probuzení udělat. Nebo se můžete jít projít na čerstvý vzduch a být oblečeni jen do lehkého oblečení. Ale nepřehánějte to. Jinak byste místo otužování mohli skončit v posteli s pořádným zápalem plic.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: