
3 nejčastější způsoby ochrany mobilního telefonu: volíte tu správnou?
Fyzikální zákony platí. O tom nikdo nepochybuje. Špatná zpráva na úvod. Existuje ještě jeden zákon, který platí vždy a všude. Čeká, číhá, vyčkává na tu nejhorší možnou příležitost. Říká se mu: zákon schválnosti. O jednom takovém bude řeč dnes. Je to zákon toho, že mobilní telefon je kluzčí než ryba, rychlejší než naše úchopová reakce a padá vždy displejem dolů a vždy na pevnou podložku. A pozor, u zákonů schválnosti platí ještě jedna důležitá přímá úměra: čím dražší telefon, tím dříve spadne, tím větší škoda a dražší oprava.
A teď ta dobrá zpráva. Jde s tím něco dělat. Telefon jde „zdrsnit“, aby tolik neklouzal. Jde „vyztužit“, aby tolik nepraskal, a navíc bonusem ochranných krytů je unikátní design. Jak ale vybrat to nejlepší pouzdro na mobil? Aby se vám líbilo a funkčně splňovalo to, co od něj čekáte? Pojďme se podívat na ty nejprodávanější typy a shrnout jejich hlavní výhody a nevýhody.
Knížkový obal
Své pojmenování získal (nečekaně) díky svému vzhledu. Můžete se setkat i s pojmenováním peněženkový obal nebo flipové pouzdro. Vždy se jedná o ten stejný typ: otevírá se jako kniha a před použitím telefonu je tedy třeba obal nejprve odklopit. A to je hlavní plus i mínus tohoto typu krytu. Nejprve vyjádření těch, kteří tento typ ochrany mobilního telefonu milují. Jako hlavní benefit knížkových pouzder udávají, že telefon je maximálně chráněn (ze všech stran), že v něm mobil vypadá elegantně a „nenápadně“ (zkrátka vypadá jinak položit ve společnosti na stůl „holý“ telefon, a telefon v knížkovém pouzdře, kdy tvoří dojem spíše „doplňku“ nebo peněženky). A také že knížková pouzdra poskytují určité soukromí (přes přední kryt není vidět ani kdo píše, ani kdo volá). Další výhodou je, že tento typ obalu na mobil může sloužit současně jako „peněženka“. Často totiž mívají přihrádky na platební karty, jízdenky, vstupenky. To oceníte zejména v létě, kdy si prostě kromě mobilu nemusíte brát vůbec nic.
Skoro se zdá knížkový obal jako ideální volba pro každého. Ale existují i tací, kteří ho příliš nemusí. Jaké udávají důvody? Říkají, že je obtěžuje neustále odklápět přední kryt. Že mobil díky tomuto typu krytu nabývá na rozměrech a také, že i přes knížkové pouzdro se někdy stane, že displej po pádu praskne i tak. Tento fakt můžeme potvrdit a varujeme – i v knížkovém pouzdře používejte ochranné sklo na displej telefonu.
Závěrečné resumé: Knížkový obal se bude líbit všem, kteří mají rádi design a hezké věci. Kteří chtějí maximalizovat ochranu svého mobilního telefonu a nevadí jim podstoupit jistý diskomfort (neustálého otevírání a zavírání krytu).
Zadní gelové kryty tzv. silikony
Nejprodávanější typ krytu na mobil vůbec. Zákazníci ho nazývají různě: silikon, obal, ale setkali jsme se i s označením „šprcka“. Přestože se nejvíce vžilo pojmenování „silikon“, není tento typ pouzdra vyroben ze silikonu, ale nejčastěji z TPU (jemný, měkký a odolný materiál, který se jinak nejčastěji používá ve zdravotnictví). Mezi lidmi jsou oblíbené, protože jsou tenké, nezvětšují ani nenarušují krásné linie telefonů a jsou k dostání v neuvěřitelné paletě vzorů. Nevýhodou silikonových obalů je, že displej telefonu není nijak chráněn a je proto potřeba vždy a všude ho nosit s ochranným sklem (pamatujete si na ten zákon schválnosti z úvodu článku, viďte). Další doporučení týkající se těchto typů krytů je, že tady (víc než kde jinde) platí pořekadlo: dvakrát měř a jednou řež. Na trhu (zejména zahraničních a zaocenánských) se vyskytuje množství nekvalitních silikonových pouzder. Jejichž kvalita není valná, potisk nebývá ostrý a maže se. Doporučujeme proto volit z ověřených a kvalitních eshopů, kteří zaručují kvalitu zpracování.
Tip: Pomocí pouzder na mobily je možné svůj mobilní telefon měnit podle nálady, ročního období, ale třeba i příležitosti (jiný kryt od práce, jiný do posilovny a jiný na volný čas).
Skleněné kryty: tzv. glass obaly (luxury)
Tento typ krytů si v České republice teprve získává své nadšené fanoušky. Čím jsou unikátní? Určitě kvalitou zpracování. Boky těchto krytů jsou z pružného plastu a zadní strana je z tvrzeného skla. Na rozdíl od silikonů je kresba na tomto typu obalu jasnější, má výraznější barvy a na pohled působí skvěle. Navíc je odolnější a působí luxusním dojmem. Glass kryty si oblíbili všichni, kteří si potrpí na luxusní vzhled a kvalitu zpracování. Svou cenou se přitom tolik neliší od běžně dostupných silikonových obalů. Jedinou jejich nevýhodou je, že (opět stejně jako u silikonů) není chráněn displej mobilního telefonu a určitě proto vždy doporučujeme používat glass kryt s ochranným sklem.
Doporučení: pokud hledáte velký výběr od spolehlivého dodavatele, doporučujeme největší český eshop s mobilním příslušenstvím: www.promobily.cz.