4 podzimní tipy pro lepší náladu
V práci honíte termíny, členové rodiny si stěžují, že na ně nemáte čas a centimetrová vrstva prachu nahoře na skříních už vás nemůže rozhodit? Jste přesvědčeni, že o nějaké relaxaci nebo chvilce odpočinku nemůže být ani řeč, jinak byste nestihli všechno, co je potřeba udělat? Tak to pěkně rychle brzděte, než se vám stane, že si odpočinout ne „budete moci“, ale „budete muset“.
Jenže to se lehko řekne, viďte? Když za vás přeci nikdo tu práci neudělá…
Dnes vám sice nepovíme, jak umýt nádobí rychlostí blesku, nebo jak udělat účetní uzávěrku o dva dny dříve. Zato vám ale poradíme, jak si užít i těch pár chvil, které si během dne vyšetříte jen a jen pro sebe.
1. Užijte si sluníčko!
I kdybyste se měli dostat ven jen na pár minut během obědové pauzy. Jakmile si všimnete, že je venku nádherné slunečné počasí, snažte se toho využít! Nejen, že vám sluneční paprsky vylepší náladu a hned budete vidět den v optimističtějším tónu. Ale navíc uděláte něco i pro své zdraví! Věděli jste třeba, že sluníčko je nejzaručenějším zdrojem vitaminu D, který je důležitý pro pevné kosti? Aby se ale účinek projevil, je zapotřebí na sluníčku strávit 10-15 minut denně. Takže hurá na procházku s pejskem!
2. Potěšte nosík vonnými oleji
V chladném a pošmourném počasí můžete na stůl zase umístit vaši oblíbenou aroma lampičku a užít si provoněnou domácnost díky esenciálním olejům. Vybírat můžete z vůní, které vás povzbudí (verbena, pomeranč, rozmarýn, bergamot), uklidní (levandule, heřmánek, santalové dřevo) a navodí tu správnou romantickou náladu (jasmín, růže, ylang-ylang). Nebo popusťte uzdu fantazii a několik oblíbených olejů smíchejte v originální vůni. Rad, jak na takovou alchymii vyzrát, naleznete na internetu nespočet. O míchání esenciálních olejů se můžete poučit např. u Karla Hádka.
3. Smlsněte si na dýňové polévce
Kdy jindy než na podzim je nejvhodnější doba pro uvaření takové vitamíny nabité dobroty? Domácnosti se dělí na dva tábory. Jedni tuto podzimní polévku milují a dali by za ni ruku do ohně, a ti druzí ji ještě nevyzkoušeli. Osobně totiž neznáme nikoho, komu by nezachutnala . Navíc – vaření dýňové polévky je ohromně jednoduché a zvládne ji ukuchtit i ten, kdo se jinak bojí, že připálí i vodu na čaj.
Suroviny: 1 dýně, zeleninový bujón, pepř, sůl a česnek.
Postup: Dýni oloupete, vydlabete jádra a dužinu nakrájíte na kostky. Nakrájené kousky dejte do hrnce, zalejte vodou a dejte vařit. Jakmile začne voda probublávat, přidejte bujón, zakryjte pokličkou a na půl hodinky se běžte věnovat něčemu jinému. Po 30 minutách hrnec odstavíte z plotny a k uvařené oranžové hmotě přidáte rozlisovaný česnek, sůl a pepř. Jako poslední krok vezmete mixér a vše umixujete do hladkého krému. A máte hotovo. Navrch lze polévku ještě dozdobit lžičkou dýňového oleje, nebo pár dýňovými semínky. Úspěch zaručen!
4. Namísto ranní kávy zkuste sypaný čaj
Obchůdky se zdravou výživou obcházíte obloukem? Sypané čaje nepijete, protože vás nebaví celá ta zdlouhavá příprava okolo? A možná děláte chybu! Víte, že když si vyberete správný druh čaje (ochotní prodavači určitě poradí), tak jím Zelený čajmůžete v klidu nahradit třeba i kávu? Každý čajík totiž působí jinak. Některý vás krásně uvolní a připraví mysl pro sladké večerní snění, jiný vás doslova nabije energií a zlepší vám náladu.
Nejste si jistí, čím se při výběru řídit? Zapamatujte si jednoduché tipy:
- Povzbuzení – maté, zelený, černý, šípkový
- Relaxace – heřmánkový, meduňkový, levandulový
- Pro mlsné jazýčky – ovocné, různé speciální směsi čajoven (se skořicí, s borůvkami, s ananasem, aj.)