4 vychytávky pro zdravou práci u počítače
Máte sedavé zaměstnání a trávíte většinu pracovní doby koukáním do počítače? Bolí vás záda, máte unavené oči nebo oteklé nohy? Pak je na čase zaměřit více pozornosti na vaše kancelářské vybavení. Profesí, kdy lidé sedí u kancelářského stolu i deset hodin denně, stále přibývá a stejně tak bohužel roste počet zdravotních problémů spojených s dlouhodobým sezením. Dnes vás seznámíme s vychytávkami, díky kterým můžete pracovat zdravěji a předcházet tak zdravotním rizikům.
1) Polohovací stůl
Jak už bylo zmíněno v úvodu, dlouhodobé sezení škodí našemu zdraví. Pokud sedíte více než 23 hodin týdně, výrazně se zvyšuje riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, hrozí nadváha a bolesti pohybového aparátu. Polohovací stůl je výborným řešením, jak nad uvedenými problémy vyzrát. Na první pohled je od běžného kancelářského stolu nerozeznatelný, rozdíl tkví pouze v mechanismu s elektrickým motorem, díky kterému snadno nastavíte výšku pracovní desky od 58 do 123 cm a můžete tak jednoduše střídat pozici vsedě a vestoje. Polohovací stůl lze nakonfigurovat dle vašich představ, na výběr je několik barev, rozměrů a rozmanitá nabídka příslušenství.
Práce ve stoje s sebou přináší mnoho benefitů. Vestoje dochází k lepšímu prokrvení končetin, více krve proudí také do mozku, který je dostatečně okysličován. Mozek je tak aktivnější, což má pozitivní vliv na produktivitu práce a lepší soustředění. Prací vestoje posilujete svaly hlubokého stabilizačního systému a díky tomu se snižuje výskyt chronických bolestí zad a pohybového aparátu.
2) Ergonomická židle
Negativní dopady dlouhodobého sezení lze eliminovat pořízením vhodné kancelářské židle. Správná kancelářská židle by měla respektovat anatomii těla a být oporou namáhaným partiím. Při výběru se zaměřte na stabilitu a pevnost konstrukce, dostatečnou nosnost, použité materiály, polohovatelnost sedáku, anatomicky tvarovanou opěrku beder, přítomnost područek a opěrky hlavy, typ mechaniky. Velmi oblíbené jsou židle s možností dynamického sezení, které zabraňují jednostrannému zatížení těla a aktivují přirozené procesy těla. Takové židle jsou vybavené synchronní mechanikou, která zajišťuje stálé kopírování opěráku s vašimi zády v synchronizované součinnosti se sklonem sedáku.
3) Brýle proti modrému světlu
Modré světlo je přirozenou součástí slunečního záření a přes den je pro naše tělo prospěšné. Skrze sítnici dává mozku signál, že je den a má tedy být ve bdělém stavu a aktivní. Dalšími zdroji modrého světla jsou obrazovky počítačů, televizí, mobilních telefonů, tabletů, dalších digitálních zařízení a některé žárovky. Při nadměrné konzumaci umělého modrého světla, především pak ve večerních hodinách, je ovlivněn náš biorytmus a produkce hormonu spánku – melatoninu. Tím se zhoršuje kvalita spánku a budíme se unavení, nemůžeme se tak dobře soustředit.
Jak se před škodlivým světlem z displejů chránit? Nejlepší metodou by samozřejmě bylo omezit dobu strávenou u počítače na minimum, ale víme, že v dnešní době, kdy velké množství lidí pracuje s počítačem až deset hodin denně, je to téměř nemožné. Proto je třeba se chránit jinak. Skvělým pomocníkem jsou brýle proti modrému světlu. V nabídce naleznete brýle na počítač se speciálním filtrem na čočkách, který modré světlo blokuje. Dostupné jsou jak pro lidi s dioptriemi, tak i ve verzi bez dioptrií. Druhou variantou jsou brýle pro použití večer před spaním s oranžovo-červeným zabarvením, blokující spektrum světla od 380 do 500 nm. Tyto brýle je vhodné nosit dvě hodiny před usnutím v případě, že v tu dobu ještě sledujete televizi nebo sedíte u počítače.
Dlouhodobá konzumace modrého světla z digitálních zařízení může způsobovat i další problémy jako syndrom suchého oka, bolesti očí (pálení, řezání, zarudnutí, tlak), bolesti hlavy nebo rozmazané vidění.
4) Ergonomické doplňky
Na trhu je dostupné velké množství ergonomických doplňků pro zdravější práci u počítače. Podložky ke klávesnici a myši ulevují rukám od bolesti a pomáhají předcházet syndromu karpálního tunelu. Nohám lze ulevit pomocí různých typů podložek pod nohy nebo balančních desek. Pro pohodlnější sezení si můžete pořídit bederní opěrky, ergonomické podsedáky či balanční polštářky. Ideální polohy monitoru docílíte díky držákům nebo podstavcům.