08. dubna 2019
Kategorie: Finance

Chystáte se známému půjčit peníze?

Možná se vám také někdy stalo, že za vámi přišel známý s žádostí o vypůjčení většího obnosu peněz nebo naopak. Nenadálá životní situace vás přinutila poprosit někoho z rodiny či přátel o půjčku. Dostat se do finanční tísně se může každý a je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Pokud za vámi přijde váš známý nebo člen rodiny a vy se jeho žádosti rozhodnete vyhovět, nikdy to nedělejte na dobré slovo. Říkáte si, že mu věříte, že ho přece znáte a víte, že je na něj spolehnutí. Ovšem mnoho lidí takto o své peníze přišlo a skončilo tak hodně přátelství nebo hezkých rodinných vztahů.

Pořádek dělá přátele

Pořádek dělá přátelé a věřte, že u půjčování peněz to platí dvojnásobně. Způsobů, jak půjčku potvrdit existuje více.

Smlouva o půjčce

Smlouvu si můžete nechat sepsat od právníka, ale určitě to hravě zvládnete i sami. Ve smlouvě vždy musí být uvedené osobní údaje obou zúčastněných, datum a místo převzetí peněz, měsíční splátky nebo datum a způsob vrácení celého obnosu. Ze smlouvy musí být jasné, kdo komu půjčuje. Zakomponujte do smlouvy také situaci a její řešení, když přestane dlužník platit. Penále, úroky atd. Smlouvu nechte notářsky ověřit. Bez ověřených podpisů je sice také platná, ale s nimi má větší váhu. Podpis vám ověří za 30 Kč na každé poště s Czech Pointem.

Směnka

Směnku můžete napsat na jakýkoliv papír (není neobvyklý pivní tácek nebo ubrousek), ale v textu vždy musí být slovo směnka zakomponováno. Dlužník slovy napíše příslib, že si půjčuje peníze a zavazuje se vrátit. Musí být uvedená částka, datum a místo splatnosti. Údaje o věřiteli, datum a místo vystavení směnky. Na konec podpis věřitele. Částka vždy musí být napsaná slovy a dohromady. Když čísla napíšete odděleně, platí pouze poslední číslovka. Např. pokud napíšete sto padesát dva – je dlužná částka dvě koruny.

Co dělat při nesplácení dluhu?

Blíží se datum splatnosti a známý dělá mrtvého brouka, nezvedá telefony a vy začínáte tušit, že se svých peněz jen tak nedočkáte. Jedna možnost řešení situace je pohledávku prodat třetí straně za nižší sumu. Nedočkáte se celé částky, ale máte určitý obnos hned a bez starostí. Další možností je, dát dlužníka k soudu a požádat o exekuci. Vezměte smlouvu nebo směnku, doklady o zaplacení, pokud dlužník uhradil alespoň část dluhu a na příslušném soudě vyhledejte vyššího soudního úředníka z exekučního oddělení, který s vámi vše sepíše.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: