23. ledna 2017
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Co dělat, když zaznamenáte mšice?

Toto nepatrné stvořeníčko je nejčastěji se vyskytující škůdce, který napadá nejen rostlinky venku, ale i v bytech. Dokáže způsobit veliké škody. Rostlinky ničí tím, že z nich saje šťávu, tím je připravuje o živiny a oslabuje je. Přednost dává mladým rostlinám a pupenům.

Velice snadno poznáme, že se nám tito škůdci usídlili na zahradě, listy rostlinek jsou zkroucené a chřadnou. Mladé pupeny jsou deformovány a mají nepravidelný tvar. Na listech i květech se objevuje lepkavá tekutina, kterou vylučují. Vysají totiž více cukru, než spotřebují, proto přebytek vyloučí. Medovici, jak se tato tekutina nazývá, mají rádi mravenci. Pokud se tedy objeví na vaší zahradě, je nutné ji prohlédnout, protože tu s největší pravděpodobností parazitují mšice.

640px-aphid_giving_birth_-_alsace_france

Prevence

Na zahradu vysaďte rostlinky, které nemají mšice rády, doporučují se především afrikány, jejichž pach mšice odpuzuje.

Aby se nedostaly mšice na pokojové rostliny, nainstalujte preventivně síťky do oken a balkonů.

Jestliže jste objevili mšice v malé míře, odstraňte je prsty z rostliny, případně otrhejte napadené listy, rostlinu izolujte do síťky a pozorujte.

Možnosti hubení

Prostředky na přírodní bázi použijeme v případě, že je mšic málo, jsou šetrnější k rostlinám, ale méně účinné. V případě většího napadení již nezabírají.

Do zahrady nasaďte přírodního predátora v podobě slunéčka sedmitečného, zlatoočka nebo vosičky.

7158041883_dfc3780db7_b

Chemické postřiky jsou poměrně agresivní a zaručí vám účinek. Pokud chcete tyto prostředky použít na pokojové rostliny, musíte vybírat pečlivě. Čtěte pozorně obal, na kterém se dozvíte, zda je přípravek vhodný i pro tento typ rostlin. Do květináčů je vhodné přidat žluté lepkavé desky, které zakoupíte v hobby marketech. Přilákají mšice a ty se na ně přilepí.

Babské rady na závěr

Ke slovu se dostávají kuřáci, jejich nedopalky vylouhujte ve vodě a roztokem pak mšice postříkejte. Pokud se u vás doma nic takového nevyskytuje, můžete použít i produkty z přírody. Vyrobte si nálev z kopřiv nebo pelyňku. Pomůže také česnek, rozdrťte několik stroužků, rozmíchejte je ve vodě a roztokem opět rostliny postříkejte. Můžete zkusit i mýdlový roztok.

V domácím prostředí můžete vyzkoušet levanduli. Mezi květináče umístěte plátěné pytlíčky s usušenou rostlinkou.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: