Co je to ačokča a jak ji využít v kuchyni?
Jestli jste ještě neslyšeli o ačokče, nebo ji neznáte pod jinými názvy jako je mexická okurka nebo paprikookurka, pak je tento článek určen právě vám. Tato zajímavá zelenina, původem z Jižní Ameriky, si postupně nachází cestu i do našich kuchyní. V následujících řádcích se podíváme na její vlastnosti, pěstování a hlavně na to, jak ji využít v kuchyni.
Co je ačokča?
Ačokča (Cyclanthera pedata) je jednoletá popínavá rostlina pocházející z oblasti And v Jižní Americe. Patří do čeledi tykvovitých a v českém prostředí se někdy označuje jako mexická okurka nebo paprikookurka. Plody ačokči mají oválný, někdy mírně kuželovitý tvar a dosahují délky 5-20 cm. Jsou zelené, uvnitř duté a obsahují několik černých semínek.
Ačokča byla pěstována již v předkolumbovských kulturách a dodnes je oblíbenou součástí kuchyně v zemích jako Peru, Bolívie nebo Ekvádor. Rostlina je nenáročná na pěstování a může být pěstována jak v zahradě, tak i v nádobách na balkóně.
Pěstování ačokči
Pěstování ačokči není složité a zvládne ho i začátečník. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, dobře zásobenou půdu. Ideální je vysazovat ji na jaře po posledních mrazech. Semena se nejprve předpěstovávají doma a po vyklíčení se sazenice přesazují do zahrady nebo na balkón. Rostlina potřebuje oporu, po které se může pnout, což může být plot, mříž nebo speciální konstrukce.
Během růstu je důležité ačokču pravidelně zalévat a přihnojovat. Sklizeň plodů nastává zhruba 2-3 měsíce po výsadbě a pokračuje až do podzimu. Plody se sbírají ve chvíli, kdy dosáhnou velikosti přibližně 10-15 cm, což je ideální doba pro konzumaci.
Nutriční hodnoty a zdraví
Ačokča je bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje vitamíny C a K, vápník, železo a draslík. Její konzumace může přispět k posílení imunitního systému, zlepšení zdraví kostí a zubů, a podpořit správnou funkci srdce a cév. Díky nízkému obsahu kalorií je ačokča vhodná pro redukční diety a zdravý životní styl.
Plody ačokči jsou také zdrojem vlákniny, která napomáhá trávení a předchází zácpě. Tradičně se ačokča v lidové medicíně používá pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, a některé studie naznačují, že může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a krevního cukru.
Použití ačokči v kuchyni
Ačokča je velmi univerzální surovina, kterou lze použít v mnoha různých pokrmech. Její chuť je jemná, připomínající okurku a papriku, což ji činí ideální pro čerstvé i tepelně upravené pokrmy. Zde je několik tipů, jak ačokču využít v kuchyni:
Saláty
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít ačokču, je přidat ji do salátů. Můžete ji nakrájet na tenké plátky a smíchat s rajčaty, okurkami, paprikami a cibulí. Dochutit můžete olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a pepřem. Tímto způsobem vytvoříte osvěžující a výživný salát, který je ideální pro letní dny.
Plněná ačokča
Duté plody ačokči jsou ideální pro plnění. Můžete je naplnit směsí mletého masa, rýže, zeleniny a koření. Po naplnění je můžete zapéct v troubě, dokud nejsou měkké a dobře propečené. Tento pokrm je chutný a sytý, a zároveň je to zajímavý způsob, jak představit ačokču rodině či přátelům.
Ačokča na grilu
Dalším skvělým způsobem, jak připravit ačokču, je grilování. Nakrájejte plody na poloviny nebo čtvrtiny, potřete je olivovým olejem a lehce osolte. Grilujte je na středním ohni, dokud nejsou měkké a lehce zkaramelizované. Grilovaná ačokča je skvělá jako příloha k masu nebo jako součást grilovaných zeleninových špízů.
Polévky a dušená jídla
Ačokču můžete také přidávat do polévek a dušených jídel. Její jemná chuť dobře doplňuje různé druhy zeleniny, masa a luštěnin. Přidejte ji do minestrone, zeleninové polévky nebo do guláše těsně před koncem vaření, aby zůstala křupavá a zachovala si své nutriční hodnoty.
Nakládaná ačokča
Podobně jako okurky, i ačokču můžete nakládat. Nakrájejte plody na menší kousky a vložte je do sklenic s nálevem z octa, cukru, soli a koření. Nechte je několik týdnů odležet a poté si je můžete vychutnat jako pikantní přílohu k jídlům nebo jako součást obložených talířů.
Smoothie a džusy
Díky svému vysokému obsahu vitamínů a minerálů je ačokča také vhodná do smoothie a džusů. Můžete ji kombinovat s jinou zeleninou a ovocem, například s jablky, mrkví, špenátem nebo citronem. Vznikne tak osvěžující a zdravý nápoj, který vám dodá energii na celý den.
Závěrem
Ačokča je zajímavá a mnohostranná zelenina, která si zaslouží své místo ve vaší kuchyni. Její pěstování je nenáročné a její využití v kuchyni je velmi široké. Od salátů přes plněné ačokče až po grilované pokrmy či smoothie – možností je nespočet. Připravte si ačokču podle našich tipů a obohaťte svůj jídelníček o tuto chutnou a zdravou zeleninu.