
Jak bojovat s prokrastinací?
Říká se, že prokrastinace není nemoc. Přesto nás v současné době postihuje stejně často jako deprese. Jak na chorobné odkládání povinností tedy vyzrát?
Znáte to, ač pracovití, vše odkládáte na poslední minutu, a pak nevíte, co dřív, abyste stihli termíny. Ač se to může zdát – toto není lenost, ale ani nemůžete sami sebe omlouvat…
Nezaměňovat s depresí
Pozor si dávejte zejména v případech, kdy vy, anebo vaše okolí vaše dokládání povinnosti považuje za depresi. Můžete se cítit fajn a fit, a přesto práci a jiné povinnosti odkládáte. Deprese je to tehdy, pokud sami cítíte, že je vaše psychika v mizerném stavu. A to natolik, že nejen odkládáte práci, ale nejste rovněž ani schopní vstát z postele.
Umění „chtít“
Musíte sami chtít s prokrastinací bojovat, to je první bod – nikdo vás nemůže do ničeho nutit (dokonce ani složenka za nájem, bohužel). Pokud se překoušete přes slovo a pocit „chtít sám/a“, pak přejdete k samotnému rozvrhnu a naplánování povinností. Jinými slov se naučte rozdělit čas volna a čas práce. Klidně si napište denní harmonogram a vypočtěte si jej tak, abyste měli dostatek času na vše, a to včetně oběda. Zároveň žádný stres, ale vše s náležitými pauzami.
Harmonogram
Do svého denního plánu zakomponujte veškeré činnosti. Ať už povinnosti či jógu. Vše s dostatečnými pauzami na oddech. Dále odborníci doporučují, abyste se oprostili od strachu z chyb. Nepočítejte s nimi ,,a priori“, ale pokud se stanou, svět se nezboří.
Soustřeďte se
Nastartujte mozek na dobu, kdy je třeba myslet. Vypněte jej tehdy, kdy nastane čas k tomu určený. Oběd si tak vychutnávejte naprosto s prázdnou hlavou. Na druhé se straně se při práci nenechte rozptylovat (například esemeskama svého milého). Kdo má při práci puštěné rádio, ten rovněž nevykonává adekvátně svou práci.