14. listopadu 2016
Kategorie: Cestování

Jak cestovat se zvířaty?

Nejčastěji chovanými domácími mazlíčky jsou psi a kočky. Cestování s nimi není vůbec jednoduché, ale pokud není vyhnutí, je třeba jim vytvořit vhodné podmínky. Pak můžete vzít svého miláčka i na delší výlety.

Cestování letadlem

Tento způsob přepravy zvířat není tak častý a je třeba si nejprve ověřit, zda konkrétní letecká společnost vaše zvířátko přepraví a za jakých podmínek. Informace zjistíte na internetových stránkách aerolinek a stejně tak si musíte zjistit, jestli smíte do cílové země zvíře přepravit. Nejlépe se to dozvíte na příslušné ambasádě. Na palubě letadla zvířata cestují jako kabinové zavazadlo spolu s vámi, nebo v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo zboží.

Cestování autem

cat-1035076_960_720Je to zcela běžný způsob cestování se zvířaty. Většinou v autě převážíme pejsky, ale ne všichni psi cestu v autě milují. Pokud ano, máte štěstí, neboť může sledovat krajinu a potěší ho každý chodec nebo jeho čtyřnohý kamarád. Jiné je to v případě, že pes jízdu autem nesnáší, neustále štěká, je neklidný a neposedný.

Pro všechny psy bez výjimky platí předpis o přepravě živých zvířat v kabině auta. Ten stanoví, že pes musí být za jízdy zajištěn, aby neohrožoval bezpečnost posádky. Jeden způsob spočívá v umístění psa v koši, kleci, bedýnce nebo jiné přepravce. Druhou variantou je uchycení speciálním řemínkem, který je na jednom konci připnut k postroji psa a na druhém do úchytu bezpečnostních pásů.

Doporučit lze také různé sítě, které zabraňují psovi jeho choutkám přeskočit k vám ze zadního sedadla dopředu. Dokonce existují i psí autosedačky. Mnohem bezpečnější je přeprava psa v zavazadlovém prostoru, pokud to však váš pes snese.

Proti znečištění potahů jsou dobré různé rohože nebo plachty. Některé jsou ve tvaru vany, takže chrání nejen zadní sedadlo i s opěrákem, ale i zadní stranu předních opěráků. Uchycují se pomocí tkaniček kolem opěrek hlavy vepředu i vzadu.

Užitečné rady

Pes rozhodně nevydrží v autě tak dlouho jako vy. Proto je třeba dělat častější zastávky a nechat pejska, případně kočičku vyvenčit. Pokud jste nuceni parkovat a nechat vašeho miláčka v kabině auta samotného, ponechte alespoň malou škvíru v okně k přísunu čerstvého vzduchu a také misku s vodou. Důležité je to hlavně v horkých dnech. Pokud panují velká vedra, pak může být delší pobyt v rozpáleném autě pro psa velice nebezpečný. Na cesty berte svým miláčkům vždy něco k jídlu, případně nějaký pamlsek a hlavně lahev vody a misku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: