10. prosince 2021
Kategorie: Auto-moto, PR

Jak řešit nehodu na parkovišti?

Na parkovištích většinou nedochází k závažným dopravním nehodám s následkem smrti, nebo těžkých zranění. I tak může jít o nehody s větším finančním dopadem, které je třeba řešit. Jak se při takové nehodě chovat a co vše je třeba učinit?

Příčiny ťukanců? Stres a nepozornost

Nejčastěji se nehody na parkovišti stávají kvůli stresu, nebo nedostatečnému věnování se dopravnímu provozu. Na vině je také nedostatečné dopravní značení. Mnohde totiž nejsou silnice opatřené značkami a řidiči jaksi zapomínají na klasické pravidlo pravé ruky. Vzhledem k tomu, že zde auta nejezdí vysokou rychlostí, nejde o nehody se závažnými následky. Většinou jde o nejrůznější ťukance, či odřeniny, které ale mohou přijít zejména u novějších vozů na hodně a škody na vozidlech ale mohou být značné.

Pokud zjistíte, že vaše auto někdo naboural a nenechal na sebe ani kontakt, pak můžete zkusit zjistit, zda na parkovišti není instalovaný kamerový systém. Pokud ano, můžete toto zjištění oznámit policii, která by se mohla s majitelem kamerového systému spojit a nehodu tak vyšetřit. Snažte se případně zajistit svědky. Škodu vám v takovém případě uhradí pojišťovna pouze tehdy, pokud máte uzavřené havarijní pojištění. Pokud je škoda na vozidle vyšší, pak určitě uvědomte policii, která se bude snažit viníka, který odjel od nehody, vypátrat. Za ujetí od nehody je možné viníka potrestat ztrátou sedmi trestných bodů a pokuta. Vše se snažte patřičně zdokumentovat a nafotit.

Když nehodu způsobíte vy

Pokud nehodu způsobíte vy, je třeba se s druhým řidičem domluvit na řešení celé situace. Co dělat, pokud není řidič přítomný a vy jste způsobili škodu na zaparkovaném vozidle? Mnozí z nás to řeší tím, že za stěrač umístí lísteček s kontaktem, neuvědomují si ale, že to rozhodně nestačí. Oznámit byste to totiž měli také policii, jinak můžete být považováni za „újezdáře“. Nicméně ve většině případů se lísteček za stěračem toleruje a bere za slušnost. Majitel druhého vozu se s viníkem spojí, prozradí svoji pojišťovnu a vše dořeší.

Škody se platí z povinného ručení

Pokud při nehodě dojde k poškození vozidla, je třeba sepsat o nehodě záznam na standardizovaném dokumentu, který by měl každý vozit sebou. Pokud jde o škodu do 100 000 korun, pak není třeba k nehodě volat policii. Naopak, pokud dojde ke zranění a někdo z účastníků nehody vykazuje známky toho, že požil alkohol, nebo návykové látky, či se způsobila škoda na jiném majetku, policie se volá vždy.

Škody se hradí z povinného ručení. To musí mít uzavřené každý z majitelů vozidel, nejlépe díky srovnání povinného ručení online, kde si lze vybrat z nejvýhodnějších nabídek více pojišťoven. Řidič, který nehodu způsobil, tedy opravu druhého vozidla nehradí. Za nehodu je ale potrestaný majitel vozu tím, že se mu sníží tzv. bonusy za bezpečnou jízdu, které mu povinné ručení a havarijní pojištění mohou výrazně zlevnit.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: