Jak si vybrat spořící účet?
Život bez finanční rezervy je velmi riskantní. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Proto je žádoucí, mít alespoň nějakou formu spoření. Mezi stále populárnější formy uložení peněz patří spořící účty. Proč by vás měly zajímat, jak fungují a na co si při jejich zřízení musíte dát pozor?
Co je spořící účet?
Spořicí účet je „místo“, kam se vyplatí uložit peníze. Jedná se o účet, ke kterému se obvykle váže vyšší úroková sazba (na uložených penězích vyděláte více, než na běžném účtu) a jeho vedení je zdarma. Tento typ účtu je vhodný používat jako „odkladiště“ peněz, které aktuálně nepotřebujete a vytvářet si na něm finanční rezervu pro horší časy.
Jak vybrat?
Při volbě je třeba sledovat výši úroku. Čím vyšší zhodnocení je, tím lépe pro vás. Dejte si ale pozor, protože s úročením jde ruku v ruce frekvence zhodnocení. Frekvence zúročení vkladu může být roční, čtvrtletní i měsíční. Při vyšší frekvenci nemusí být ani nižší úrok na škodu.
Třetím kritériem výběru by měla být výše poplatků, které bance zaplatíte za založení, vedení účtu či za výběry a převody. Mnoho bank spořící účty od poplatků oprošťuje. Pečlivě si přečtěte podmínky smlouvy. Banky mohou výhodný úrok poskytnout jen za určitých podmínek.
Např.: Nejvyšší úrok dostanete jen tehdy, objeví-li se na vašem účtu 10 000 Kč a uskutečníte minimálně 3 transakce (výběr hotovosti, platba kartou aj.) měsíčně. Zjistěte si také, jak dostupné vám úspory budou. Někdy je výběr vázán výpovědní lhůtou, takže byste nemuseli mít peníze okamžitě k dispozici!
Srovnávejte!
Spořicí účet dnes nabízí většina tuzemských bank. Při jeho výběru byste se neměli nechat zmást aktuální nabídkou. Banka může nyní nabízet spořící účet s vysokým zhodnocením, které ale po určité době sníží. Než si účet založíte, podívejte se na vývoj úrokových sazeb u dané banky. K porovnání nabídek slouží online srovnávače, údaje o úrocích naleznete na oficiálních stránkách bank či na finančních portálech.
Top 3 spořících účtů s nejvyšším úrokem:
– aktuální ke dni 14. 12. 2015
- Spořicí účet HIT od Equa bank a.s.
úrok: až 1,5 %
podmínky: Pro získání úrokové sazby 1,5 % je nutné 1x v měsíci poslat na účet 10 000 Kč nebo 3x v měsíci zaplatit kartou. Pokud není alespoň jedna podmínka splněna, úroková sazba se snižuje na 1 %.
maximální úroková sazba: do částky 200 000 Kč. - Spoření Plus (s Účtem Plus) od ZUNO BANK
úrok: až 1,5 %
podmínky: Pro získání úrokové sazby 1,5 % nesmíte s účtu v průběhu měsíce vybrat žádné peníze, jinak vám banka úrok nepřipíše. Druhou podmínkou je mít i běžný Účet Plus od Zuno Bank.
maximální úroková sazba: do částky 300 000 Kč. - Spořicí účet Top3 garance od Air Bank, a. s.
úrok: až 1,5 %
podmínky: Pro získání úrokové sazby 1,5 % je nutné 5x v měsíci zaplatit kartou, jinak je úroková sazba 1,1 %. V případě, že máte i běžný účet a zaplatíte v měsíci 5x kartou, je úroková sazba 1,5% i na běžném účtu do výše zůstatku 100 000 Kč.
maximální úroková sazba: do částky 250 000 Kč.
Kde najít další informace?
Spořícím účtům se věnuje více serverů. Zajímavé srovnání a aktuální informace najdete například na těchto webech: účtyspořící.cz, peníze.cz, měšec.cz, idnes.cz či ušetřeno.cz.