
Jak správně natírat sádrokartonové povrchy?
Sádrokartonové desky jsou v mnoha ohledech velmi praktické a není divu, že se staly nedílnou součástí moderního bydlení. Umožňují snížení stropů, odhlučnění místnosti i změnu prostorových dispozic – to vše a snadno a rychle. Málokdo však tuší, že problém může nastat až v souvislosti s natíráním. Neriskujte, že povrch nebude jednotný ani po několika nátěrech a vezměte si k srdci následující tipy, které jsme pro vás připravili společně s natěrači a malíři Zlín z řemeslnického cechu EKOMPLEX.
Přípravné práce
Malíři a natěrači Zlín upozorňují, že důležité je důkladné provedení montáže. Tzn. dostatečně tmelit a vybrousit spoje, překrýt papírové desky apod. Je třeba si uvědomit, že po výmalbě „vylezou“ ven všechny nedostatky.
K nejčastějším problémům patří rýhy po broušení. Ty lze odstranit smirkovým papírem s největší hustotou zrn a pečlivě brousit až dohladka. Někdy však není zbytí a musí se zahladit tenkou vrstvou tmelu a ten opět zbrousit. Ke kritickým místům patří plochy v okolí oken a svítidel, kde dopadá nejvíce světla.
Aplikace penetrační vrstvy
Rozdílnou strukturu povrchů vyřešíte poměrně snadno, a to pomocí penetračního nátěru. Vrstva penetrace způsobí, že se na povrchu sádrokartonu nevytvoří souvislá jednolitá vrstva. Desky vždy nechte důkladně zaschnout a až poté začněte nanášet barvu.
Řemeslníci z firmy sádrokartony Zlín doporučují penetraci také v případě akrylátových tmelů. Výrobci sice tvrdí, že je lze překrýt barvami, ale v praxi dochází k tomu, že barvy na zatmelených místech tmavnou a praskají. Alternativou může být základní akrylátová barva – ta povrch zmatní a další vrstva barvy lépe přilne.
Nátěr sádrokartonu sice není „věda“, ale nebudete-li dodržovat výše uvedené rady, nedosáhnete perfektního výsledku. Zlínští malíři a natěrači podotýkají, že nikdo učený z nebe nespadl. Někdy je lepší svěřit práci odborníkům, než riskovat, že natírání nedopadne podle představ.