
Jak správně topit v krbových kamnech na dřevo?
Každá činnost má své zásady a u používání ohně to platí dvojnásob. Topte v krbových kamnech správným způsobem, abyste ušetřili za dřevo, prodloužili životnost krbu a žili v bezpečné domácnosti.
Jak vybrat dřevo do krbových kamen
Základ správného topení v krbových kamnech začíná už výběrem správného dřeva. Pro spalování pořizujte jen suché dřevo. Vlhké dřevo nehoří tak dobře a vytváří daleko více spalin, což je nežádoucí. Jak dlouho by mělo takové dřevo schnout? Uvádí se alespoň 2–3 roky. Po té době by dřevo mělo vyschnout tak, že jeho vlhkost nepřesáhne 20 %. Nejlepší je však vlhkost dřeva jen okolo 10 %.
Pokud si vyberete měkčí dřevo, jako například smrkové, borovicové či březové, tak se vám oheň rozhoří rychleji. Platí, že ale také rychleji shoří. Oproti tomu tvrdší dřeva, jako je to bukové, dubové nebo habrové, budou hořet déle a budou mít vyšší výhřevnost.
Aby si dřevo zachovalo kladné vlastnosti, ukládejte jej pod přístřešek na dobře větrané místo.
Příprava kamen před zatopením
- Úklid. Zůstal v kamnech popel od posledně? Ten pro nové hoření musí pryč.
- Kyslík. Bez něj nic hořet nebude. Proto otevřete všechny možné přívody vzduchu.
- Kouř. Na závěr otevřete klapku pro odvod kouře.
Jak správně zapálit oheň
Časy se mění. Jistě znáte od svých tatínků, že se oheň zakládal pomocí pyramidy ze dřeva, dřevěných třísek a novin vespod. Nahoru pak přišla hromada dřeva. Výzkum však pokročil a světe div se, účinnější a zdravější je zapalovat oheň shora. Tento způsob hoření tolik nekouří, trvá déle a dá se lépe kontrolovat.
K rozdělání ohně potřebujete: sirky, suchá polínka dřeva, podpalovač z dřevité vlny, 20cm jedlová polínka, která budou široká 3 cm.
Jak zatápět krbová kamna
Množství dřeva si připravte podle toho, kolik uvádí výrobce vašich krbových kamen. Poté skládejte na podklad nejsilnější polínka a pokračujte až po ta nejtenčí, přičemž nechávejte mezi polínky mezery, aby mohl proudit vzduch. Pokud máte velký krb, můžete polínka sázet křížem. V menším prostoru skládejte dřevo podélným způsobem.
Samotné zapalování bude tedy probíhat na vrchu připraveného dřeva. Vyskládejte tam jedlová polínka a pod ně vložte podpalovač. Pak už stačí škrtnout sirkou a voňavá pohoda se rozprostře po místnosti.
Kdy a jak správně přiložit?
Buďte trpěliví a dřevo přikládejte až ve chvíli, kdy už v komoře nic nehoří a nachází se v ní jen žhavé uhlíky.
Nejdříve nastavte, aby šel vzduch do komína. Poté zavřete přívod vzduchu, který bývá umístěn nahoře na dvířkách. Otevřete hlavní přívod vzduchu pomocí táhla nebo páčky. Poté opatrně otevřete dvířka. Přiložte dřevo na rozžhavené uhlíky, zavřete dvířka a otevřete všechny přívody vzduchu. S množstvím dřeva to nepřehánějte, aby se oheň neuhasil. Na samotný závěr, až uhlíky budou vyhaslé, uzavřete klapky, aby se teplo udrželo v kamnech co nejdéle. Popel nechte zcela vychladnout. Až si budete jisti, že není ani trochu žhavý, můžete jej vyhodit do směsného odpadu.
Co dělat s popelem z čistého dřeva?
Pokud topíte čistým dřevem, máte doma poklad pro zahradu. Popel je cenný materiál. Využít jej do kompostu, nebo rovnou na záhony jako hnojivo. Pamatujte, že se jedná o zásaditou hmotu, proto se hodí pro rostliny, které vyžadují zásadité podmínky, a do jílových půd.
Jak se o krbová kamna starat
O svá krbová kamna na dřevo se budete starat tím lépe, čím více do nich nebudete vkládat nic jiného než dřevo. Nepatří tam plasty, lesklý papír ani lakované dřevo. Pravidelně čistěte sklo dvířek, tu a tam i samotná kamna a vždy před novým zatápěním zbavte kamna popela z posledního hoření.
Zdroj foto: Shutterstock, Blist