Jak vybrat tažné zařízení za automobil?
Mysleli jste si při nákupu automobilu, že tažné zařízení nebudete potřebovat a pořídili jste si vůz „bez koule“? Zjišťujete ale nyní, že to byla chyba a že vám začíná tažné zařízení za vozem chybět? Naštěstí se nejedná o žádný závažný problém. Na drtivou většinu osobních i užitkových automobilů se dá toto vybavení nainstalovat dodatečně. A dokonce je na výběr z více druhů. Jak a podle čeho vybrat správné tažné zařízení?
K čemu chcete využívat?
Ze všeho nejdříve je nutné se před samotným výběrem řádně zamyslet. Především nad tím, k jakému účelu budete tažné zařízení nejvíce potřebovat. Jednotlivé druhy zařízení se totiž dělí právě podle způsobu využití. Nejjednodušší k instalaci jsou tažná zařízení pro nosiče kol. Dále je možné vybírat tažná zařízení pro nebrzděný přívěs do 750 kg nebo pro brzděný přívěs či obytný vůz nad 750 kg. Každé zařízení se liší způsobem provedení.
Tažné zařízení na míru konkrétnímu automobilu
I když se na trhu dá najít několik typů „univerzálních“ tažných zařízení, vždy je lepší konkrétní modely pro konkrétní vozy. Na trhu jsou zastoupeny druhy, přímo vyvinuté pro konkrétní typy automobilů. Je přímo specializovaný systém jejich ukotvení ke karoserii vozu, tažné zařízení je pevné a navíc nijak nesnižuje aerodynamiku vozu.
Odnímatelné nebo pevné?
Provedení kulového čepu může být ve dvou základních variantách – pevné nebo odnímatelné. Odnímatelné kulové čepy jsou vhodné pro uživatele, kteří nebudou využívat tažné zařízení tak často. Na jaké další parametry se vyplatí při výběru dávat zvýšený pozor?
- Maximální zatížení vozidla – hodnota v kilogramech, na které výrobce vozidla udává maximální zatížení daného typu vozu.
- Svislé zatížení – tato hodnota udává maximální tlak přívěsové spojky na kulový čep tažného zařízení. Opět se udává v kilogramech.
- D-hodnota– v kiloNewtonech vyjádřená hodnota tahu.
Zdroj fotografií: heuréka.cz