15. října 2018
Kategorie: Kosmetika, Lifestyle

Jaké existují druhy kontaktních čoček?

Pokud už vás nebaví nosit nepohodlné brýle, kontaktní čočky jsou to pravé, čím je můžete nahradit. Jenže, stejně jako u brýlí, i kontaktních čoček je více druhů a orientovat se v nich není ze začátku zrovna jednoduché. Pojďme se podívat jaké základní druhy a typy kontaktních čoček jsou k dispozici.

Typy kontaktních čoček

Pokud pomineme velikost dioptrií, rádius zakřivení a další více osobní parametry, kontaktní čočky se rozdělují podle materiálu, korekce oční vady, doby nošení a výdrže. Speciálním typem jsou pak barevné kontaktní čočky.

Materiál

1.Tvrdé kontaktní čočky – PMMA (polymetylmetakrylát, plynům nepropustné) nebo RGP (korneální, Rigid Gas Permeable, plynopropustné)

Tvrdé čočky jsou především určeny pro dlouhodobé nošení. Jejich výhodou je určitě nepropustnost chemikálií a výparů, jenž je obzvlášť dobré pro ty, kteří jsou vystaveni chemickým procesům. Tato výhoda má však i svojí odvrácenou tvář – tvrdá čočka k rohovce nepropouští ani kyslík. Rohovka potřebuje neustále dýchat, tudíž mohou nastat problémy. Tvrdé kontaktní čočky jsou dost často na první nasazení nepohodlné a než se přizpůsobí trvá to delší dobu.

2. Měkké kontaktní čočky – Hydrogelové nebo hybridní (silikon-hydrogel)

Měkké kontaktní čočky jsou opakem těch tvrdých. Skvěle přes materiál propouští kyslík až k rohovce (zvláště hybridní) a už po prvním nasazení jsou velmi pohodlné. Bohužel měkčí materiál je náchylnější k opotřebení a proto je nutné čočky vícekrát měnit. Další nevýhodou je skutečnost, že měkké čočky vytvářejí kolem oční čočky mikroskopickou rýhu a proto je nutné maximálně po 14 dnech nechat oči odpočinout alespoň na 2 až 3 dny.

Korekce oční vady

1.Sférické kontaktní čočky

  • Nejběžnější typ
  • Korigují krátkozrakost a dalekozrakost

2.Asférické kontaktní čočky

  • Obraz není tak zkreslený jako u sférických čoček
  • Lépe korigují nízký astigmatismus

3.Torické kontaktní čočky

  • Navíc parametry jako osa nebo cylindrické dioptrie
  • Používají se ke korekci astigmatismu

4.Bifokální (dvouohniskové) kontaktní čočky

  • Různá optická mohutnost v různých částech
  • Korigují současně vidění do dálky i na blízko

5.Multifokální kontaktní čočky

  • Optická mohutnost se plynule mění od středu čočky do periferie
  • Především korigují presbyopii

Doba nošení

1.Denní režim nošení

Tyto kontaktní čočky by neměly být nasazeny déle než 16 hodin denně (tato doba se mění podle čočky). Čočka pro denní režim se ráno nasadí do oka a večer vysadí zpět do speciálního roztoku pro použití na další den.

2.Režim prodlouženého nošení

Režim prodlouženého nošení spočívá v dobré vlastnosti čočky propouštět kyslík. Tyto kontaktní čočky se dají nosit i přes noc, ale nanejvýš pár dní v kuse. Tímto se také zkracuje doba použitelnosti čočky (dřív budou nenositelné).

3.Kontinuální nošení

Kontinuální nošení není určeno pro každé oko, tento typ nošení musí být nejdříve schválen očním lékařem. Takovéto kontaktní čočky je možné nosit například celý měsíc, ve dne i v noci.

Výdrž kontaktní čočky

Výdrž kontaktní čočky nám říká, jak dlouho můžeme kontaktní čočku spolehlivě a bezpečně používat.

  1. Jednodenní kontaktní čočky
  2. Dvoutýdenní kontaktní čočky
  3. Měsíční kontaktní čočky
  4. Čtvrtletní kontaktní čočky
  5. Roční kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky

Mimo klasických kontaktních čoček, které mají za úkol pouze zlepšit zrak bez žádných přídavných efektů, existují i čočky barevné. Barevné kontaktní čočky mohou být jak s dioptriemi, tak i bez nich. Fungují tedy i jako neobvyklý módní doplněk. Barevné kontaktní čočky dělíme na dva druhy.

Existují krycí kontaktní čočky, které zvýrazní nebo změní barvu vašich očí, například z modré na zelenou, a crazy kontaktní čočky, které jsou vyráběny s různými tvary, jako pruhy, mřížky nebo vzorce. Materiál těchto čoček je převážně měkký hydrogel.

Jaké kontaktní čočky jsou pro vás nejlepší?

Nejlepší pro vás mohou být jednodenní měkké čočky, protože je chcete nosit jen příležitostně a nechcete si přidělávat práci navíc. Nebo potřebujete kontaktní čočky, které zlepšují zrak do dálky a na blízko a proto zvolíte bifokální kontaktní čočky. Anebo třeba chcete nosit čočky každý den, ale nechcete do nich tolik investovat, a tak si koupíte levné čočky s kontinuální dobou nošení.

Nejde říci, jaké kontaktní čočky jsou obecně ty nejlepší. Každý pro své potřeby využije jiné a každému budou jinak sedět. Promyslete si, jak často je budete používat, jak dlouho a jestli například vykonáváte nějaké aktivity (sport), které by mohly používání kontaktních čoček nějakým způsobem ztížit.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: