Kdy je nejlepší věk pro mateřství?
Ideální věk pro založení rodiny neexistuje. Ačkoliv věk matek stoupá, stále jsou mezi námi ženy, které o vlastní rodině sní již od puberty. Váš věk však může mít vliv na vaše šance na početí, vaše šance na úspěšné těhotenství a typ výchovy, kterou dáte svému dítěti. Z tohoto důvodu může být důležité podívat se na výhody a nevýhody těhotenství v konkrétním věku.
Do 20 let
Těhotenství v „nácti“ není něco, o co by se měl někdo snažit. K chybám však dochází – pokud jste v mladém věku otěhotněli a nejste si jisti, zda těhotenství projít, mohlo by být důležité zvážit některé výhody a nevýhody, které přicházejí s dítětem do 20 let.
S dítětem jako teenagerem je spojeno mnoho zdravotních rizik. Předčasný porod je častější, což je důvodem nízké váhy novorozence. Náctileté matky se mohou také setkat s problémy, jako je vysoký krevní tlak a anémie. Protože mnoho dospívajících není také mentálně připraveno na takovou zodpovědnost, častější je také porodní deprese.
Je mnohem snazší být mladým rodičem, pokud máte silnou podporu rodiny, která je ochotna nabídnout finanční a emoční podporu.
Stát se dospívajícím rodičem může mít dopad na kariérní cíle a dokonce se může dostat do cesty vzdělávání. Je však možné vrátit se ke vzdělávacím a kariérním cílům později v životě (není to snadné – ale mnoho dospívajících rodičů je schopno to udělat).
Přes 20 let
Většina lidí je ve svých dvaceti letech nejplodnější. Z tohoto důvodu je tradičně považováno za nejlepší věk mít děti (biologicky vzato, je to nejlepší věk). V posledních letech však věk, kdy se lidé usadí, roste – v důsledku toho mnoho nových rodičů ve svých dvaceti není tak duševně nebo finančně připraveno jako ve třiceti.
Rodiče ve svých dvaceti letech mají také tendenci mít více energie než ti ve třicátníci a čtyřicátníci. S nedostatek spánku v raných letech rodičovství může být snazší se vypořádat.
Přes 30 let
Třicet let je nyní věkem, kdy většina lidí v západním světě má své první děti. Existuje mnoho výhod pro děti ve třiceti – měli jste si čas užít si mladosti, získat vzdělání a případně vyšplhat na kariérní žebřík. To může vést k větší stabilitě (a menší závislosti na prarodičích).
Zdravotní rizika spojená s těhotenstvím jsou také velmi nízká a míra plodnosti je stále vysoká. Ti ve svých dvaceti letech mají obecně nižší šanci na potrat nebo rozvoj diabetu nebo vysokého krevního tlaku, ale ti, kteří se stanou prvními rodiči po třicítce, mohou mít větší dlouhodobé zdravotní přínosy, jako je menší bolesti, a také snížená pravděpodobnost poporodní deprese.
Přes 40 let
Mnoho lidí si myslí, že má na vše dostatek času. Šance na početí mohou klesnout, jakmile dosáhnete 35 – a většina žen dosáhne jejich menopauzy mezi 45 a 55. Zdravotní rizika během těhotenství a porodu se také mohou zvýšit, jak pro matku, tak pro dítě.
Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak obejít tyto biologické problémy, pokud jste odhodláni stát se rodičem.