Máte citlivé a bolestivé svaly? Jak na ně?
Přijde vám, že vaše svaly jsou v posledních týdnech příliš citlivé? Trpíte stále častěji zvýšenou bolestivostí svalů, kdy i malé bouchnutí do svalu například o nábytek je pro vás utrpením a svaly jsou stejně citlivé, jako by vám na nohu spadla stokilová činka? Nemusíte se děsit – citlivost a bolestivost svalů je problémem, který potká skoro každého z nás. Jak se ale těmto problémům bránit, jak je řešit a kde je jejich příčina? Na tato témata se zaměříme detailněji.
Příčiny bolestivosti svalů?
Zvýšená citlivost a bolestivost svalů může být způsobena hned několika základními příčinami. První příčinou je nadměrné zatížení svalů. Při práci, při sportu nebo při posilování můžete svým svalům dát zabrat více, než jsou zvyklé. Ty se logicky překyselí a mohou dostat i svalovou horečku. Pak jsou citlivé mnohem více. Vyšší citlivost může být také způsobena nedostatečným okysličením a prokrvením svalů. A v neposlední řadě nedostatečnou výživou pro svaly.
Řešte prevenci, nikoliv následky
Nejlepším časem, kdy začít řešit citlivost a bolestivost svalů je doba, kdy vás ještě žádné svaly bolet nezačaly – prevence. Myslete na prevenci a snažte se, aby svaly byly dostatečně prokrvené, správně vyživené a také, abyste je nepřetěžovali. Naučte se i správně relaxovat.
Jak řešit?
Když už vás svaly bolí, jaké jsou způsoby jejich léčení? Existují metody, které jsou osvědčené stovky let. Jedná se především o saunování. Při saunování se z těla vyplavují zdraví škodlivé látky a navíc dochází k mnohem lepšímu oběhu krve a díky tomu jsou svaly lépe okysličené.
Dobré je také střídání tepla a chladu. Alespoň 3x denně se na citlivých místech střídavě sprchujte studenou a teplou vodou. Velmi efektivní mohou být i masáže od profesionálních masérů. K užívání léků proti bolesti se uchylujte až v poslední chvíli. Kdyby citlivost a bolestivost svalů trvala dlouhodobě, zajděte si za svým lékařem. Může se totiž jednat o závažnější zdravotní problém.