Mohou energetické nápoje skutečně zvýšit energii člověka?
Většina energetických nápojů obsahuje velké množství kofeinu a taurinu, což může poskytnout dočasnou podporu energie. Některé energetické nápoje obsahují cukr a další látky. Podpora je však krátkodobá a může být doprovázena dalšími problémy.
Mnoho negativních účinků
Například energetické nápoje, které obsahují cukr, mohou přispívat k přírůstku na váze – a příliš mnoho kofeinu nebo látek podobných kofeinu může vést k:
- nespavosti
- podrážděnosti
- nespavosti
- zrychlenému tepu
- zvýšenému krevnímu tlaku
Energetický nápoj s alkoholem
Míchání energetických nápojů s alkoholem může být ještě problematičtější. Energetické nápoje mohou otupit pocit intoxikace, což může vést k nekontrolovatelnému pití a zraněním způsobeným alkoholem.
Pro většinu lidí jsou občasné energetické nápoje v pořádku, ale množství kofeinu se může u jednotlivých produktů lišit. Zkuste se omezit na ne více než 400 miligramů kofeinu denně ze všech zdrojů. Pokud jste však neustále unavení nebo vyčerpaní, zvažte zdravější způsoby, jak zvýšit vaši energii.
Získejte dostatečný spánek, zahrňte do každodenní činnosti fyzickou aktivitu a zdravou stravu. Pokud se vám zdá, že tyto rady nepomáhají, obraťte se na svého lékaře. Únava je někdy známkou základního zdravotního stavu, jako je hypotyreóza nebo anémie.
Kdy se energetickému nápoji vyhýbat?
Existuje několik skupin, pro které se energetické nápoje obvykle nedoporučují.
- Teenageři, těhotné ženy a kojící ženy by je neměli konzumovat vůbec.
- Máte-li zdravotní komplikace, jako jsou srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak, energetickým nápojům se vyhýbejte.
- V některých zemích je prodej energetických nápojů dětem zakázán, například v Norsku nebo Velké Británii. O zákazu se uvažovalo také v České republice.
- Podle odborníků patří energetické nápoje spíše do regálů lékáren, než do supermarketů.