Může používání e-cigaret vést k tomu, že někteří přestanou kouřit klasické cigarety?
Zdravotní rizika spojená s kouřením tabákových cigaret jsou velice dobře známá, přičemž mezi ně patří plicní a kardiovaskulární onemocnění i rakovina. Elektronické cigarety však fungují na odlišném principu a používají pro zahřívání roztoku, který obsahuje nikotin, energii z baterií. V následujících řádcích vám o nich prozradíme více informací.
V současné době se mnohé studie zaměřují na to, zda mohou elektronické cigarety pomoct lidem přestat kouřit klasické cigarety. V případě, že člověk plánuje přestat kouřit, ovšem hledá vhodný způsob, jak tento krok uskutečnit, je elektronická cigareta opravdu jednou z možných cest.
Elektronická cigareta je méně škodlivá než kouření
Elektronická cigareta je jeden z účinných nástrojů, jak přestat kouřit, ovšem nedoporučuje se nekuřákům a mladým lidem, protože ani tento způsob není zcela neškodný. Zakoupit se sice dají náplně do elektronické cigarety (e-liquidy) bez nikotinu, ale stále jsou v těchto náplních další složky. Sice nejsou tak závadné, jako je tomu u klasických cigaret, ale nelze je označit ani za neškodné pro zdraví.
Elektronická cigareta je zařízení umožňující vdechovat nikotin v podobě páry namísto kouře. Samotné báze do elektronické cigarety obvykle obsahují propylenglykol, rostlinný glycerin, aromata a samozřejmě i nikotin. Zvolíte si sami, jak silný nikotin potřebujete, abyste zahnali chuť na cigaretu a eliminovali tím abstinenční příznaky (podrážděnost či špatná nálada).
Nikotin sám o sobě není příliš škodlivý a spoustu let se bezpečně používá i v lécích, jež pomáhají lidem přestat kouřit.
Pravděpodobnost, že přestanete kouřit, je při používání e-cigarety zhruba dvakrát vyšší, než kdybyste používali jiné náhradní nikotinové výrobky, jako jsou náplasti a žvýkačky.
Jak vybrat náplň do elektronické cigarety?
V první řadě je důležité vybrat si e-liquid se správnou silou nikotinu, abyste uspokojili vaše individuální potřeby. Začněte s takovou hladinou nikotinu, jež odpovídá vašemu užívání cigaret, tedy záleží to na tom, jak často kouříte a kolik cigaret vykouříte za den. Poradit vám však mohou i ve specializované prodejně, případně v e-shopu věnujícímu se takové problematice.
Otázkou ještě zůstává, zda jsou elektronické cigarety škodlivé. Odborníci se shodují, že jsou podstatně méně škodlivé než kouření, ale nejsou zcela bez rizika. Při vapování, jak se také říká kouření elektronické cigarety, jsou uživatelé vystaveni menšímu množství toxinů a v nižší míře než při kouření tradičních cigaret.
Přechod na e-cigarety výrazně snižuje expozici toxinům, které mohou způsobit rakovinu, onemocnění plic a nemoci srdce či krevního oběhu (infarkt a mrtvice).
Ministerstvo zdravotnictví varuje: kouření způsobuje rakovinu.