15. července 2022
Kategorie: Další rady, PR

Nehořlavé pracovní oděvy chrání nejen před ohněm

Jste zaměstnavatel a hledáte pro své pracovníky vhodnou ochranu proti ohni? Podnikáte v oboru, kde je žádoucí ochrana před teplem? Hrozí při vaší činnosti vznik elektrického výboje? Ve všech těchto případech, a v řadě dalších, je dobré vědět, jaké ochranné pracovní oděvy a pomůcky využít a před čím mohou chránit.

Nehořlavé oděvy – z čeho se vyrábějí

Zranění způsobená ohněm jsou velmi nepříjemná a proto se na výrobě nehořlavých pracovních oděvů opravdu nešetří. Pro oděvy se využívá nehořlavá tkanina vyrobená ze speciálních vláken, která se při kontaktu s ohněm a teplem netaví. Další možností je nástřik oděvu samozhášecí chemikálií nebo impregnace umělými pryskyřicemi.

Ke speciálním vláknům se přidávají i další materiály jako je teflon, antistatické vlákno, viloft, aramidové vlákno, elastické vlákno, vlna, bavlna nebo viskóza, které dodávají oděvu další ochranné funkce a zajišťují komfortní vlastnosti.

Podle stupně rizika se volí typ nehořlavých pracovních oděvů. Pro kompletní ochranu celého těla se využívají nehořlavé montérky kombinované s nehořlavou pracovní blůzou nebo bundou, ohnivzdornou zástěrou, nehořlavými rukavicemi, rukávníky a kamašemi. Každá část oděvu se může použít i samostatně.

Rozsáhlou nabídku nehořlavých pracovních oděvů a doplňků má český prodejce TOMIS CZ, jehož kamennou prodejnu najdete v Příbrami. Obchod provozuje i e-shop.

Před čím vás ochrání ohnivzdorné pracovní oděvy

Nehořlavé pracovní oděvy chrání nejen proti teplu, ale i proti dalším rizikům. Většina ohnivzdorných oděvů bývá zároveň doplněna o antistatickou úpravu a jsou odolné proti působení chemikálií.

Nehořlavé a antistatické pracovní oděvy vás mohou chránit před:

  • krátkodobým kontaktem s plamenem,
  • postřikem malého množství roztaveného kovu,
  • sálavým teplem z elektrického oblouku,
  • zasažení elektrickým obloukem,
  • kontaktem s chemikáliemi.

Profese využívající nehořlavé pracovní oděvy

Ke kontaktu se zmíněnými riziky dochází v mnoha odvětvích. U některých profesí je antistatický a nehořlavý oděv dokonce povinný. Jde především o hasiče, záchranáře, policisty a pracovníky civilní ochrany. Ochranu proti ohni využijí ale i zaměstnanci v petrochemickém, ropném, chemickém nebo energetickém průmyslu, ve strojírenství, dopravě a dokonce i v oboru sportu, kdy ohnivzdorný oděv nosí automobiloví závodníci.

Nejen v zaměstnání je potřebný nehořlavý oděv. Obléknout by ho měli všichni, co svařují, provádějí řezání kovů nebo pracují s elektřinou.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: