
Novinky v dovolené: Jak ji správně spočítat?
Léto se blíží a s ním i období dovolených. Výpočet nároku na dovolenou zaměstnanců se řídí týdenní výměrou. Pro přesné stanovení dnů dovolené je třeba znát i odpracované hodiny za daný rok, včetně vybraných absencí. Nově mají na placenou dovolenou nárok i pracovníci na dohodu.
Nový systém výpočtu dovolené
I když se změna ve způsobu výpočtu dovolené zavedla před více než třemi lety, mnoho zaměstnanců stále tápe, kolik dní volna mohou žádat. „Od ledna 2021 se dovolená stanovuje podle počtu odpracovaných hodin. Zaměstnavatel určuje základní výměru v týdnech, nikoli dnech, hodinách či jiných jednotkách. Tato výměra je pro všechny stejná a celkový nárok na dovolenou se krátí vůči neodpracovaným hodinám či zkráceným úvazkům,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, country manažerka poradenské společnosti Crowe.
Jak vypočítat nárok na dovolenou?
Pro výpočet nároku na dovolenou potřebujeme znát týdenní výměru dovolené, týdenní úvazek zaměstnance a počet odpracovaných hodin za daný rok. Do odpracované doby se počítá skutečně odpracovaná doba bez přesčasů. „Pokud někdo pracuje na zkrácený úvazek a odpracuje určitou dobu nad svůj stanovený úvazek, ale méně, než by odpracoval na plném úvazku, tato doba se nepovažuje za přesčas, ale započítává se do odpracované doby pro účely dovolené,“ říká Ivana Brancuzká. Mezi vybrané absence, které se počítají do odpracované doby, patří překážky v práci na straně zaměstnavatele, mateřská dovolená, návštěva lékaře, svatba, pohřeb, pracovní úraz nebo nemoc z povolání.
Absence s omezením a výpočet limitů
Existují také absence, které se do odpracované doby počítají jen za určitých podmínek a do daného limitu. Mezi ně patří nemoc, karanténa nebo rodičovská dovolená. Tyto absence se do odpracované doby započítávají pouze v případě, že zaměstnanec jinak v daném roce odpracoval alespoň 12násobek své týdenní pracovní doby. Do těchto odpracovaných hodin se započítávají jak skutečně odpracované hodiny, tak absence, které se počítají do odpracované doby vždy a bez omezení. „Do celkových odpracovaných hodin můžeme z těchto absencí započítat maximálně 20násobek týdenní pracovní doby. Hodiny nad tento limit se již do odpracované doby nepočítají a nezvyšují tak výsledný nárok na dovolenou,“ dodává Ivana Brancuzká.
Praktický příklad výpočtu
Zaměstnanec s týdenním úvazkem 40 hodin a základní výměrou dovolené v délce pěti týdnů si může jednoduše spočítat celoroční nárok na dovolenou. Stačí vynásobit týdenní úvazek výměrou dovolené, tedy 40 hodin * 5 týdnů = 200 hodin. Pokud v roce odpracoval 461 hodin a 16 hodin neodpracoval kvůli pracovnímu úrazu, a dále neodpracoval 1619 hodin z důvodu rodičovské dovolené, postupuje se takto:
- Sečteme odpracované hodiny a hodiny absencí, které se vždy počítají: 461 + 16 = 477 hodin.
- Vydělíme tento počet týdenním úvazkem: 477 / 40 = 11,925, což znamená, že zaměstnanec neodpracoval alespoň 12násobek týdenní pracovní doby.
- Proto nelze započítat hodiny z rodičovské dovolené.
- Zaokrouhlíme na 11, vydělíme 52 a vynásobíme celoročním nárokem na dovolenou: (11 / 52) * 200 = 42,3. Zaokrouhlením nahoru dostaneme 43 hodin dovolené.
Novinky pro zaměstnance na dohodu
Od letošního roku mají i lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nárok na placenou dovolenou. „Před novelou zákoníku práce bylo na zaměstnavateli, zda poskytne zaměstnancům na DPP či DPČ právo na dovolenou. Nyní však zákon stanovuje povinnost za splnění určitých podmínek dovolenou udělit,“ říká Ivana Brancuzká. Není nutné uzavírat nové smlouvy, protože změny platí pro všechny dohody.
Novela zákoníku práce stanovila dvě podmínky, aby pracovníkům na dohodu vznikl nárok na placené volno. Musí odpracovat u jednoho zaměstnavatele alespoň čtyřnásobek týdenní fiktivní pracovní doby, která činí 20 hodin týdně, což znamená 80 hodin ročně. Druhou podmínkou je délka pracovní doby bez přerušení alespoň čtyři týdny, tedy 28 kalendářních dnů.
Tímto způsobem lze jednoduše stanovit nárok na dovolenou pro všechny zaměstnance, ať už pracují na plný úvazek, zkrácený úvazek, nebo na dohodu.