Jak se vyznat v půjčkách?
Nabídka úvěrů je natolik široká, že se v ní často neorientují ani odborníci. Obyčejný člověk se pak při výběru půjčky může cítit jako Alenka v Říši divů. Díky nové legislativě však svítá na lepší časy – trh se pročistil a nyní by na něm měly působit jen solidní subjekty. Přesto se vám budou hodit následující tipy. Přečtěte si, na co si dát pozor a jak se nespálit.
Výše splátky není vypovídající
Jak vypadá kvalitní nebankovní půjčka? Rozhodně ji nepoznáte pouze na základě výše úvěru a měsíční splátky. Naopak platí, že při delší době splácení rostou poplatky a úroky. Chcete-li se dozvědět, kolik vás bude půjčka stát, zaměřte se na roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Ovšem pozor, takzvaná půjčka do výplaty má tuto sazbu mnohonásobně vyšší než klasické úvěry, protože se hradí jednorázově po uplynutí krátkého období. V případě rychlé půjčky jsou důležitější jiná kritéria – především celková splatná částka.
Pozor na absurdní poplatky
Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru již poskytovatelé úvěrů nemohou klienty sdírat z kůže kvůli předčasnému splacení, ale mají právo na tzv. účelně vynaložené náklady, které mohou v souvislosti s předčasným splacením vzniknout. Jistě váš však potěší, že výše pokuty za prodlení byla omezena na maximálně 0,1 procenta denně z výše dané částky.
Nebankovní půjčky jsou bezpečnější než v minulosti
Většina společností (bylo jich kolem 60 tisíc), které působily v nebankovním sektoru, již na trhu není. Kvalita služeb vzrostla a na poskytovatele nyní dohlíží ČNB. Navzdory přísné regulaci můžete na podvodníky narazit v rámci soukromé inzerce – pochybným nabídkám se raději vyhněte a raději se obraťte na subjekt vedený jako ověřený poskytovatel úvěrů.
Společnosti, jež jsou součástí APNÚ (Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů) jsou garanci férové půjčky.
Závěrečná rada zní: nezapomeňte, že smlouvu podepsat můžete, ale přečíst musíte. Raději dvakrát a s důrazem na pasáže psané drobným písmem.