19. dubna 2024
Kategorie: Lifestyle

Šišlání a nesprávná výslovnost: Jak podpořit rozvoj řeči u dětí?

Mnoho rodičů si všímá, že jejich děti šišlají nebo komolí slova. I když se to může zdát přirozené v raném věku, s přibývajícím časem se nesprávná výslovnost fixuje a je vhodné ji před nástupem do školy upravit. V tomto článku se podíváme na to, jakou roli hraje mateřská škola ve vývoji řeči, jak na ní pracují a jak můžeme podpořit rozvoj řeči i doma.

Role mateřské školy

Mateřská škola hraje klíčovou roli v rozvoji řeči dětí. Dítě, které do ní nastupuje, by mělo být schopné se domluvit a sdělit své potřeby. Kromě výslovnosti hlásek se ve školce zaměřují i na rozlišování zvuků, porozumění a používání řeči pro komunikaci. Dochází také k prudkému rozvoji slovní zásoby.

Příklady aktivit, které napomáhají rozvoji řeči:

  • Hry v přírodě: Během procházek se zaměřují na sluchovou diferenciaci. Například u startovní čáry dávají dětem úkoly typu „slovo začínající na A“ a ty, které ho vysloví, můžou vyrazit.
  • Malování a kreslení: Rozvíjí jemnou motoriku, která souvisí i s výslovností. Děti můžou navlékat korálky, kreslit nebo dělat kruhy a osmičky venku v písku.
  • Pohyb: Pohyb je pro rozvoj řeči i mozku klíčový. Předškolní děti by se měly denně hýbat 3-4 hodiny. Prospívá jim chůze, lezení, skákání a překonávání překážek.

Podpora rozvoje řeči doma

Rodiče hrají ve vývoji řeči svého dítěte nezastupitelnou roli. Měli by s ním co nejvíce komunikovat, a to i v běžných situacích, jako je cesta autem nebo procházka. Důležité je dívat se dítěti do očí a naslouchat mu.

Další tipy pro rozvoj řeči doma:

  • Nepoužívejte šišlání: Mluvte na dítě od narození se správnou výslovností.
  • Čtěte pohádky a vyprávějte příběhy: Rozšiřujte slovní zásobu dítěte.
  • Učte se říkanky, básničky a písničky: Podporují rozvoj řeči, paměti a sluchového vnímání.
  • Odpovídejte na otázky dítěte: Popisujte, co děláte.
  • Navštěvujte logopeda: Pokud máte podezření na problémy s vývojem řeči, neváhejte se obrátit na logopeda. Čím dříve se s řešením začne, tím lépe.

Kdy navštívit logopeda?

Podle klinického logopeda PhDr. Jana Dezorta, Ph.D. byste měli logopeda navštívit, pokud máte vy nebo vaše okolí jakékoliv podezření na problémy s vývojem řeči, ať už jde o výslovnost, porozumění nebo neplynulosti v řeči. „Lepší je jedna ‚zbytečná‘ návštěva logopeda, než vyčkávat, jestli se řeč sama neupraví,“ uvádí Dezort.

Pamatujte, že včasná podpora rozvoje řeči je pro vaše dítě klíčová. Díky aktivnímu přístupu rodičů i mateřské školy se mu podaří dosáhnout správnou výslovnost a s ní i sebevědomí v komunikaci.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: