
Tipy na vyřešení parkovacího místa u rodinného domu
Při bydlení ve městě na větším sídlišti je parkování časově náročná záležitost – řidič musí mnohdy čekat i desítky minut, než se uvolní některé z parkovacích míst, nebo zajet se svým vozem dál od bydliště a absolvovat tak menší vycházku například s nákupem. Tato nepříjemná část dne však při bydlení v rodinném domě odpadá, a právě proto je možnost vlastního parkování mnohdy rozhodujícím faktorem při nákupu nemovitosti.
Není však úplně potřeba vlastnit garáž pro všechna vaše rodinná vozidla. Bohatě postačí, když si pro ně na pozemku zřídíte vlastní stání. V tomto případě se naskýtá otázka, jaký materiál použít, aby zvládl pravidelnou zátěž, nebo abyste si mohli parkování vybudovat svépomocí?
Zámková dlažba a příjezdová cesta
Pokud není před vaším domem možnost parkování, nezbyde vám nic jiného, než si ji vytvořit za plotem, přímo na pozemku. V tomto případě musíte v první řadě myslet na příjezdovou cestu. Ta by měla samozřejmě s parkovacím místem tvořit jeden celek, a proto je vhodné použít stejný materiál. Příjezdová cesta však může ladit i s chodníky kolem domu, proto se k její realizaci často používá zámková dlažba, kterou lze vydláždit také celé stání.
Abychom mohli s vozem na pozemek projet, bude nutné plot opatřit bránou. Zde máme široký výběr možností – můžeme využít klasické dvoukřídlé branky na „ruční pohon“ nebo dvoukřídlé brány s automatickým otevíráním. To lze uplatnit i u bran posuvných. Ať už si na její kompletaci troufáte sami nebo povoláte na pomoc odborníky, vždy využijte zámečníka na instalaci zámku k brance.
Nechcete-li na zahradě betonovou šeď a máte raději spíše „teplejší“ barvy, můžete místo klasické zámkovky použít cihlovou dlažbu. Ta se pokládá obdobně, avšak dlaždice mají typické cihlově červené zbarvení, které se prostě k některým domům a jejich fasádám hodí lépe.
Štěrk, kámen a drť
Zámková dlažba je většinou pracná a finančně náročnější varianta. Sice vypadá dobře, ale faktem je, že ne do každé zahrady se hodí. Pokud chodníčky tvoří spíše kamenitý povrch, je dobré přitom zůstat i z parkování. Vysypat místo štěrkem navíc zvládnete i sami. Postačí, když odstraníte svrchní vrstvu země a na požadované místo navezete štěrk, který rovnoměrně rozprostřete. Vhodné je ještě na štěrk navézt jemnou drť, která celý povrch hezky upevní.
Zatravňovací dlaždice
Máte-li kolem domu doslova botanickou zahradu a nechcete, aby tento přírodní vzhled nic narušovalo, sáhněte po zatravňovacích dlaždicích. Jedná se o ten typ dlažby, který zpevní povrch, ale zároveň je dutý, takže tráva prorůstá nejen mezi jednotlivými dlaždicemi, ale také přímo jejich středem. Vybrat si můžete také z materiálů (plast či beton), nebo z různých rozměrů – některé jsou dokonce téměř neviditelné.
Vzhledem k tomu, že se terén před jejich pokládkou vysypává většinou štěrkem, aby došlo k jeho zpevnění, dochází k velké drenáži. Z tohoto důvodu trávník v horkých letních dnech velmi rychle vysychá, a tak v těchto místech počítejte s jeho pravidelným zavlažováním.
Nezapomeňte na střechu
Když je parkovací místo hotové, je na čase zvážit ještě jeho krytí. To může být vyřešeno různými přístřešky. Do výroby takové stříšky pro váš vůz se můžete pustit buďto sami, nebo si ji jednoduše nechat vyrobit či zakoupit již předpřipravenou. Myslete na to, že pro postavení přístřešku bude potřeba zapustit do země patky.
Vedle vozidel se pod ochranou střechy najde i místo pro velkou popelnici. Odpadá tak věčná otázka, kam s ní, aby na ni nepršelo a nepřekážela v zahradě. Díky příjezdové cestě a brance se pak zjednoduší také její přemístění ve dnech svozu odpadu.