
Toužíte po levném bydlení v domě? Zkuste bungalovy!
Tlačíte se s rodinou v panelákovém bytě a hluční sousedi už vám lezou na nervy? Nebo naopak jsou vaše náklady na bydlení ve velkém starém domě neúnosné? Pod pojmem bungalov si mnoho lidí představí obydlí z rákosí kdesi na pláži, kde jsou letní teploty po celý rok. Bungalovy v Česku mají samozřejmě zcela jinou podobu a to nejen kvůli náročnějším podmínkám.
Jak „český“ bungalov poznáte?
Zpravidla se jedná jednopodlažní budovu, která má z jedné strany vstup terasou. Většinou jsou čtvercovitého půdorysu, ale není to podmínkou.
Do středu půdorysu se soustředí obytná část domu. Obývací pokoj bývá spojen s kuchyní a okolo nich se nachází ostatní pokoje.
Bungalovy se staví především ze dřeva nebo z jiných lehkých materiálů, ale také z prefabrikovaných dílů.
Díky developerům vyrůstají kolem měst „satelitní městečka“, která jsou pro stavbu bungalovů jako stvořená. Moderní bungalovy většinou nezapadají do historického rázu měst, proto se úřady zdráhají s vydáním stavebního povolení. Občas postačí nějaké drobné úpravy, ale není to pravidlem.
Výhody bungalovů
Výstavba bungalovu netrvá dlouho a vy můžete bydlet během krátké doby.
Největší výhodou bungalovů jsou nízké energetické náklady a velká úspora.
Díky svým dispozicím je vhodný pro seniory, kteří se nemusí nikam namáhavě dostávat do schodů nebo pro rodiny s malými dětmi, kdy mají rodiče vše po ruce.
Nevýhody bungalovů
Bungalovy mají stísněnější prostory (kdo však tráví čas o jara do podzimu na zahradě, velké místnosti oželí) a protože jsou jednopodlažní, zaberou větší část pozemku, což mnoho lidí při stavbě bungalovu podcení.
Stěny bungalovu jsou tenčí, proto je vše více slyšet.
Vytápění bungalovu
Specifické vytápění bungalov nemá. Důležitá je izolace a ideálním způsobem vytápění je pořízení krbových kamen do centrálního středu a teplo rozvést po celém domě.