Výhodná půjčka bez registru a SOLUSu? Poradíme, jak nenaletět
Půjčky bez registru jsou docela lákavé. Peníze může žadatel získat, i když už jinde dluží vyšší částku. Jenže získání půjčky je jen jedna strana mince. Pak přijde na řadu splácení – a často i kruté vystřízlivění. Půjčky bez registru a SOLUSu totiž nejsou jen jednoho typu. Ukážeme vám jak poznat ty bezpečnější, v čem se vlastně skrývá riziko takových úvěrů a hlavně: jak nenaletět těm, co vydělávají na pokutách a výnosech z exekucí.
Rada pro všechny: když si plánujete vzít půjčku bez registru, vybírejte pečlivě
Jestliže jste v situaci, kdy byste potřebovali půjčit, ale víte, že registry nemáte úplně čisté, vybírejte jedině z kategorie, kterou níže v textu představíme jako typ č. 1. Díky přiloženým popisům jednotlivých druhů půjček bez registru ihned uvidíte, proč se dalším dvěma vždycky vyhýbat. Online srovnávač půjček bez registru a solusu vám ukáže, kteří poskytovatelé do první skupiny patří – a rovnou si jejich nabídky seřadíte třeba podle ceny, nebo si vyfiltrujete jen ty, kteří umějí poskytnout hotovost.
Předem však musíte počítat s vyšší cenou úvěru a dost vysokým rizikem zejména pro vás v pozici dlužníka. Je-li to aspoň trochu možné, nastavte si delší dobu splácení – a jakmile se zbavíte některého z dalších dluhů, co nejdříve se pokuste o refinancování na půjčku s výhodnějším RPSN.
3 základní typy půjček bez registru
Kategorie půjček bez registru je docela široká – a samozřejmě v ní nikdy nepotkáme banky. Půjčky bez registru a SOLUSu poskytují nebankovní společnosti a soukromí investoři. Celá kategorie se dá rozdělit do tří hlavních skupin, z nichž jen jednu jedinou lze považovat „bezpečnější“.
Ovšem pozor: mezi všemi spotřebitelskými úvěry se půjčky bez registru a SOLUSu pohybují až na konci žebříčku bezpečného úvěrování. Proto kdykoliv je to možné, dejte přednost jinému druhu úvěru.
Ale zpět k rozdělení samotných půjček bez registru a SOLUSu – provedeme ho podle typu poskytovatele, ale i podle jeho přístupu ke schválení žádosti a k případnému vymáhání splátek:
1: Půjčka od nebankovní společnosti, která do registrů sice nahlíží, ale toleruje vyšší míru předchozího zadlužení než ostatní nebankovní společnosti
Některé licencované nebankovní společnosti inzerují své nabídky jako „půjčku bez registru“, přestože se do registrů nakonec dívají. Označení „bez registru a SOLUSu“ zakládají na tom, že žadateli schválí půjčku i v momentě, kdy v registrech najdou jeho další aktuální dluhy, případně objeví s SOLUSu nějaké starší prohřešky se splácením – zde však za podmínky, že má žadatel stále dostatečnou rezervu v příjmech pro splácení dalšího dluhu.
Takoví poskytovatelé podstupují mnohem vyšší úvěrové riziko než banky a než ty nebankovky, co bez registru nikdy nepůjčují. To vede k vyšší ceně úvěrů. Proč? Aby si svůj zisk pojistili. Mají předem propočítáno, při jakých sazbách se jim investice do rizikovějších dlužníků ještě vyplatí.
Pravděpodobnost schválení žádosti je u těchto poskytovatelů sice mnohem vyšší než u banky, ale mnoho žadatelů tu přece jen narazí na odmítnutí. I přesto, že jde o půjčku bez registru, alespoň základní třídění žádostí podle bonity dlužníka je u těchto nebankovek zavedeno a udržováno.
2: Půjčka od nebankovní společnosti, která do registrů vůbec nenahlíží a ani do nich nezapisuje
Druhou skupinou jsou ty nebankovní společnosti s licencí k poskytování půjček, které s registry vůbec nespolupracují. Zákon o spotřebitelském úvěru takovou praxi dovoluje, neboť nevyžaduje součinnost s registry při zkoumání bonity žadatele (registry jsou totiž v soukromých rukou). Úvěruschopnost se totiž dá ověřit i jinak, například soupisem žadatelova majetku, plus přehledem o jeho příjmech a výdajích.
Druhá skupina poskytovatelů jednak nabízí půjčky za ještě vyšší cenu, plus mívá nastaveny ty nejvyšší možné sankce za nesplácení nebo za prodlení se splátkou (zákon o spotřebitelském úvěru je totiž reguluje až od 3. měsíce nesplácení).
A aby toho nebylo málo, mívají tito poskytovatelé uzavřeny výhodné smlouvy s inkasními agenturami, případně (pod čarou) spolupracují s exekutory. Co to znamená? Jednoduše řečeno: jakmile dlužník zakopne a nedokáže včas odeslat splátku, nastane kolotoč pokut a vymáhání. A co nedokáží vymoci v penězích, to rychle získají na movitém, případně nemovitém majetku (zařízení domácnosti, auto nebo celé bydlení).
3: Půjčka od soukromého investora
První dvě skupiny poskytovatelů jsou z oblasti spotřebitelského úvěru, která je korigována výše zmíněným zákonem a dohlížena Českou národní bankou. Toto se ovšem o třetí skupině půjček bez registru a SOLUSu říct nedá. Tady jde o totiž peněžitou zápůjčku, kterou jen velmi zhruba definuje Občanský zákoník.
Takže žádné registry, žádné licencování a žádný dozor. Věřitel si vlastně může dělat, co chce – teprve až případný soud rozhoduje, jestli to ještě bylo morální, nebo už za hranou. Jenže všem je předem jasné, že dlužník nebude mít na soud dostatek prostředků. Půjčka od věřitele z této oblasti se může stát hotovou finanční sebevraždou.