
Životní pojištění: Jak funguje a komu se vyplatí?
Rizikové, kapitálové či investiční životní pojištění – kdo se v tom má vyznat? V životě se může stát cokoliv. Proto je dobré mít za sebou pomyslný finanční polštář, který vás v případě “pádu” ochrání. Smrt v rodině nebo dlouhodobá nemoc jsou situace, které dokážou nepříjemně potrápit rodinný rozpočet. A proto je tu životní pojištění. Jak životní pojištění funguje a proč ho mít? Pojďme to společně zjistit.
Co je to životní pojištění?
Základní rizikové životní pojištění je typ pojistky, která finančně zabezpečí vaše blízké v případě, že umřete. Hodí se, pokud jste živitelem rodiny a máte děti, nebo pokud splácíte hypotéku a váš rodinný rozpočet je už tak napjatý.
Životní pojištění je zkrátka pro všechny, co chtějí být připraveni na horší časy. Protože kdo je připraven, není zaskočen. Nejvíce se vyplatí všem v produktivním věku, a to od 25 do 60 let.
K základnímu rizikovému pojištění si můžete připojistit i další rizika, jako třeba:
- Dlouhodobá nemoc,
- invalidita,
- hospitalizace,
- úraz.
Ve všech případech často dochází k výpadku příjmů, který neblaze ovlivňuje splácení závazků i péči o sebe i své blízké.
Pozor! Životní a úrazové pojištění není to samé. Úrazové pojištění na rozdíl od životního nenabízí pojistné krytí v případě smrti.
Jaké je to nejlepší životní pojištění právě pro vás?
Kromě klasického rizikového životního pojištění existují ještě dva typy tzv. “životka”.
- Kapitálové životní pojištění,
- investiční životní pojištění.
Oba druhy mají v sobě kromě pojistné části také část spořicí. Nejen, že vás pojišťovna pojistí – část peněz také investuje a životní pojištění lze tak využít jako investici, třeba na stáří.
Při vzniku investičního životního pojištění máte na výběr obvykle ze tří investičních strategií, a to podle toho, jak moc riziková strategie je. Po dosažení smluveného věku vám pojišťovna prostředky vyplatí, a to podle toho, jak úspěšná vaše investice byla.
Kapitálové životní pojištění bývá zhodnocováno takzvaným garantovaným zhodnocením.
I přesto, že investiční a kapitálové pojištění může znít zajímavě, rozhodně bychom pro investice doporučovali jiné, výhodnější a výnosnější produkty. Životní pojištění raději berte jako čistě pojišťovací produkt.
V dnešní době pojišťovny nabízí také životní pojištění pro děti. Slouží pro případ úrazu, nemoci nebo hospitalizace. Má v sobě spořicí složku a v 18 letech může dítě prostředky vybrat. Poslouží tak na školné, cestování nebo jako startovací peníze k osamostatnění se.
O platby za životní pojištění ponížíte daně
Platby za životní pojištění jsou odčitatelnou položkou od základu daně. Pokud si životní pojištění platíte, můžete si zaplacenou sumu za daný rok odečíst v daňovém přiznání.
Ponížit si tak základ daně můžete o 24 000 Kč za rok.
Má to však několik podmínek, a to:
- Pojistník a pojištěný je stejná osoba.
- Výplata pojistného je ve smlouvě sjednána až po 5 letech, nejdříve ve věku 60 let.
- Pojistili jste se na riziko “dožití” nebo “dožití či smrt”
Pokud chcete být mít co nejrychlejší srovnání životního pojištění, doporučujeme kalkulačku životního pojištění.