
Žlutým kontejnerem to nekončí aneb co se děje s vytříděnými plasty dál?
Plasty jsou velmi oblíbeným obalovým materiálem, a to zejména pro své jedinečné vlastnosti. Tvoří přibližně 21 procent z celkového množství vytříděných obalů v ČR a pro jejich sběr je v ulicích měst a obcí umístěno více než čtvrt milionu žlutých kontejnerů. Víte ale, co se s nimi děje dál, když je vytřídíte? Pojďme se na to společně podívat.
Jak se třídí plasty?
Systém sběru tříděných plastových odpadů u nás probíhá různými způsoby:
- Nádobový sběr – tím nejběžnějším a nejznámějším způsobem je sběr prostřednictvím veřejně dostupných sběrných nádob na plasty. Tedy nám známých žlutých kontejnerů, nebo kontejnerů se žlutým víkem. Často bývají součástí takzvaných sběrných hnízd. Tedy míst, kde lze třídit více druhů odpadu najednou (plasty, papír, sklo, kovy, nápojové kartony a další).
- Pytlový sběr – některé obce umožňují třídit plasty doma do pytlů, které jsou následně ručně nakládány do velkokapacitních kontejnerů, jež jsou součástí speciálních svozových vozidel.
- Individuální sběr – některé obce umožňují třídění plastového odpadu do menších nádob, které mají místní obyvatelé k dispozici přímo u svých domů, odkud jsou pak pravidelně sváženy.
- Sběrné dvory – velké kusy plastového odpadu, typicky větší množství polystyrenu či jiné velké plastové obaly patří do sběrného dvora, kam je v místě svého bydliště můžete odvézt zdarma.
Ať už máte k dispozici jakýkoliv systém, všechen vytříděný odpad má nakonec společnou cestu – ta vede na třídicí linku.
Jak probíhá dotřídění odpadu?
Veškerý plastový odpad ze žlutých kontejnerů a dalších sběrných míst je svážen na třídicí linky, kde probíhá jeho dotřídění a příprava na další zpracování. Odpady se zde rozdělují do jednotlivých skupin dle nejrůznějších kritérií. Samostatně se tak oddělují například PET lahve, které se ještě třídí podle barev, další skupinu tvoří fólie včetně sáčků a měkkých obalů, další pak duté pevné plasty, jako jsou kelímky od jogurtů nebo obaly od drogistických výrobků. Samostatné kategorie jsou pak vyčleněny také pro pěnový polystyren nebo směsný plast. Nakonec na lince zůstanou odpady, které nelze materiálově recyklovat, tedy takzvaný výmět, který se často využívá pro výrobu certifikovaného paliva pro cihelny. Zbytek může být ještě energeticky využit nebo končí na skládce.
Dotříděné plastové materiály, určené k recyklaci, jsou lisovány a svázány do balíků a předány zpracovatelům, kteří jim zajistí další využití.
Jak vidíte, žlutými kontejnery to opravdu nekončí. Pokud budete třídit odpad správně, dáte mu šanci na nový život a jeho opětovné využití. Třídit odpad má prostě smysl!